Noże Victorinox- zasady bezpieczeństwa, prawidłowe użytkowanie, konserwacja
Doskonała jakość wykonania noży to często tylko połowa sukcesu, jeżeli zależy nam na długotrwałej użyteczności. Pozostała część opiera się głównie na naszym podejściu do zasad obchodzenia się z nożem- użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, zachowania zasad bezpieczeństwa czy konserwacji. Poniżej prezentujemy krótki poradnik dotyczący zasad prawidłowego użytkowania, zwłaszcza jeśli planujemy dłuższą wyprawę, a nuż stanowi jeden z podstawowych elementów naszego ekwipunku.
-
Nóż to nie tasak, a maczeta to nie scyzoryk
Przede wszystkim, decydując się na zakup noża należy go dobrać odpowiednio pod względem przeznaczenia. Jeżeli szukamy ostrzy do użytku codziennego, lepiej wybrać wielofunkcyjny scyzoryk, który poza ostrzem posiada kilka dodatkowych elementów lepiej sprawdzających się w sytuacjach awaryjnych (np. profesjonalnie ukształtowany śrubokręt umożliwi sprawniejsze odkręcenie śrub niż nóż terenowy, którego ostrze może zostać dodatkowo uszkodzone).
W warunkach outdoorowych, jak i w domu również rodzaj noża ma niebagatelne znaczenie. Z łatwością przekroimy kość przygotowując mięso na rodzinną kolację za pomocą tasaka, niż przy użycia uniwersalnego noża kuchennego.
W zależności od zastosowania powinniśmy dobrać odpowiedni rodzaj noża. Na rynku znaleźć można wiele modeli, które sprawdzą się podczas realizacji techniki rzucania do celu (w tym wypadku absolutnie nie powinno się stosować noży składanych, gdyż można uszkodzić cały system układu głowina-blokada) czy wyposażony w odpowiednie ostrze, którego jakość i rodzaj powinny zostać adekwatnie do wykonywanej pracy.
-
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Wybierając nóż, bez względu na to, czy jest to jedno z akcesorium kuchennych czy terenowych, ze względu na ostre krawędzie konieczne jest zachowanie szczególnych środków bezpieczeństwa. Wbrew pozorom, nożem należy obchodzić się delikatnie, zwłaszcza jeżeli jest to nóż składany. W celu uniknięcia uszkodzenia blokady chroniącej nóż przed złożeniem, nie należy obciążać głowni noża. Tego typu działanie nie tylko doprowadzi do uszkodzenia mechanizmu, ale może spowodować złamanie ostrza, co w konsekwencji może spowodowań niebezpieczne zranienia.
Podczas pracy wymagającej wykorzystanie noża należy pamiętać o prawidłowym jego trzymaniu. Ostrze lub krawędź tnąca powinna zostać skierowana na zewnątrz i nie w kierunku osób znajdujących się w pobliżu (na wypadek przeciążenia głowni i złamania ostrza).
-
Konserwacja
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że po każdym użyciu nóż należy dokładnie oczyścić. Wycierając ostrze zawsze pamiętaj, aby robić to od strony płaskiej lub zachować szczególną ostrożność w przypadku noży obosiecznych.
Głownie wykonane ze stali mogą ulegać zardzewieniu pod wpływem wody lub soku warzyw czy owoców. W celu uniknięcia nalotu, ostrze należy wycierać do sucha po każdym użytkowaniu. Wielu producentów do konserwacji głowni zaleca jednorazowe nacieranie szmatką nasączoną olejem (raz na jakiś czas). Wiele osób, w warunkach polowych, kiedy nie ma dostępu do tłustego smaru wybiera nacieranie ostrza przekrojoną cebulą. Stal nierdzewna, z której stworzone są noże Victorinox, praktycznie nie ulegają korozji, dlatego ich dodatkowa konserwacja ma jedynie na celu zabezpieczenia ostrza, jednak nie jest konieczna.
Ostrząc krawędzie noża powinno się stosować jedynie ręcznych ostrzałek. Pozwolą one na lepsze wyczucie głowni. W przypadku wysokoobrotowych tarcz bardzo szybko może dojść do zahartowania stali i utracenia jej właściwości. Na rynku dostępnych jest wiele modeli ostrzałek, które ze względu na zachowane parametrów funkcjonalnych pozwalają na swobodny wybór w zależności od kata ostrzenia (istnieją te, które posiadają ostrzarki wymuszające jego stały kąt lub te, w których kat ostrzenia musi być utrzymywanie zdalnie przez użytkownika).
Ponadto, w przypadku uszkodzenia noża składanego lepiej poddać go serwisowi gwarancyjnemu, niż samodzielnie dokonywać napraw opierających się np. na rozkręcaniu mechanizmu blokującego.
Konserwacja części ruchomych noża zawsze odbywa się za pomocą zdalnego usunięcia np. włosów, sierści lub innych ciętych materiałów. Jest to konieczne jeśli zależy nam na długotrwałym użytkowaniu. Często do usuwania ciężkich zabrudzeń wykorzystywane jest sprężone powietrze. Absolutnie powinno się unikać nadmiernego smarowania części ruchomych noża. Mała ilość smaru, który pozwoli jedynie na zachowanie sprawności mechanizmu zabezpieczy go przed przyklejaniem i osadzaniem się kuchu i innych drobin, które w przyszłości mogą doprowadzić do jego uszkodzenia.
W zależności od rodzaju materiału wykonanego do produkcji rękojeści jej konserwacja również podlega wykorzystaniu różnych środków. Chwyty wykonane ze stali nierdzewnej lub laminatów zazwyczaj są odporne na działanie jakichkolwiek środków i długo zachowują swoją strukturę, przez co nie wymagają dodatkowej konserwacji. W przypadku noży drewnianych lub, których rękojeść została wykonana ze skóry, pod wpływem wilgoci i środków czyszczących często dochodzi do wyrobienia powłoki i starcia warstw impregnujących, które zazwyczaj odpowiadają za pewny chwyt noża. Do ich konserwacji najczęściej wykorzystuje się naturalne środki w postaci ciepłej wody z mydłem i odrobiny oliwki, w celu nasmarowania skóry.
-
Przechowywanie
Noże, zwłaszcza te, które wykonane są z materiałów stalowych powinny być przechowywane w suchych warunkach, które poza ochroną przed przedostająca się wilgocią powinny również zabezpieczać ostrze (noże zwarte) przed ewentualnym uszkodzeniem. Solidnie wykonane pochwy skórzane również powinny podlegać terminowej konserwacji. Popularne do produkcji etui na noże są materiały tekstylne wzbogacone o dodatkowe włókna wzmacniające.