Noże Victorinox- najlepsze wyposażenie Twojej kuchni
Dobrze wyważony, ostry nóż o wygodnej rękojeści wykonanej z naturalnego materiału to połowa sukcesu w przygotowywaniu domowych posiłków dla rodziny lub grona znajomych. Połowa, bo drogą część równomiernie należy podzielić na talent i wyczucie smaku oraz kreatywność, kiedy przepis okaże się odbiegać od rzeczywistości.
Chyba każdy w kuchennej szufladzie posiada ostrze, którego najchętniej używałby do wszystkiego ze względu na sprawną pracę oraz wygodę użytkowania. Jednak na co warto zwrócić uwagę to noże Victorinox złożone w zestawie lub proponowane klientom pojedynczo. Jakość ich wykonania oraz niezawodność zostały docenione przez najwybitniejszych, światowej klasy kucharzy, którzy stawiają na markę czyniąc z niej podstawowe wyposażenie swoich Michelinowskich kuchni.
Ebonitowe rączki to przeżytek minionej dekady. Drewniana, ewentualnie wykonana ze specjalnego, antypoślizgowego tworzywa rękojeść to gwarancja pewnego chwytu i precyzji krojenia. Każdy może nauczyć się szatkować, kroić, siekać. Wszystko zależy od poprawnego utrzymania noża w ręku, co w wielu przypadkach jest jednym z powodów „nie umiem”. Nóż łapiemy w pewnym chwycie, całą dłonią. Nie podtrzymujemy go wskazującym palcem. Ostrze skierowane do przodu powinno stanowić przedłużenie ręki, nie dłoni. Ruch wykonujemy nie tyle z nadgarstka, co z łokcia. Ostrze lekko pochylone po skosie uchroni palce przed ewentualnym skaleczeniem. Kiedy już opanujesz właściwe utrzymanie noża w ręce pozostaje tylko jedno... praktyka.
Noże są różne i w dużej mierze ich wybór jest mocno indywidualny. Jedni wola bardzo lekkie konstrukcje krótkich ostrzy, inni noże wielkości tasaków. Inni pewniej czują się kiedy nóż posiada swoją wagę, pewniej leży w dłoni. Istotny jest także kształt samego ostrza.
Wygodny nóż kuchenny do codziennego użytku posiada ostrze wykraczające nieco poniżej rękojeści. Idealny przykład stanowi nóż Victorinox, który przeznaczony jest do siekania. Wyprofilowany, antypoślizgowy trzon został wykonany z polipropylenowego materiału, który jest lekki i odporny na temperatury do 130 stopni Celsjusza, wykorzystywany jest także do produkcji sprzętów medycznych, laboratoryjnych, a także innych opakowań czy obudów sprzętów przemysłowych. Wysokiej jakości ostrze zostało stworzone z kilkunastu warstw nierdzewnej stali (im więcej warstw tym nóż dłużej zachowuje ostrość, nie tępi się, a podczas ostrzenia tempo kruszenia jest znacznie wolniejsze).
Oczywiście stal nierdzewna to nie jedyny materiał, z którego produkuje się noże na miarę potrzeb mistrzowskich kuchni. Doskonale sprowadzą się noże wyposażone w ceramiczne ostrza, które bardzo długo zachowują ostrość, ponadto, nie zmieniają smaku potraw (np. sałatę oraz inne rośliny zielone powinno się rwać, nie kroić, z tego względu, że klasyczny metal stosowany do produkcji ostrzy powoduje gorzknienie liści).
Dzięki procesowi sprężania pod wysokim ciśnieniem i spiekania tlenku cyrkonu otrzymujemy noże, których poziom twardości odpowiada twardości diamentów. Niewrażliwy na działanie kwasów i wody może jednak ulec uszkodzeniu przy zderzeniu z twarda powierzchnią, dlatego nie zaleca się rzucania nożem do celu, myciu w zmywarce i krojenia kości lub zamrożonej żywności. Ze względu na szlifowaną powierzchnię zaleca się diamentowe ostrzenie końcówki ostrza , co zagwarantuje podtrzymanie jakości noża.
Poza nożami ceramicznymi czy klasycznymi, wykonanymi ze stali nierdzewnej, producent Victorinox swoim klinetom oferuja także noże kute, których ostrze zostało dwukrotnie ostrzone, a nastepnie sprawdzone laserowo. Doskonała jakośc i trwałośc noży umowśliwia ich mycie w zmywarce lub przy uzyciu szorstkich gąbek. Noże kute doskonale sprawdzają się w kuchni jako narzędzie mocno uniwersalne (siekanie, filetowanie, krojenie, szatkowanie) ze wzgledu na jednolitość całego noża, a także sposób wykonania ostrza.