Wczytuję dane...

Rodzaje ostrzałek do noży

Idealnie ostry nóż szefa kuchni jest zapewne marzeniem każdej osoby, która lubi spędzać czas w kuchni. Dobrze naostrzony i przygotowany do pracy, ułatwia wszystkie wykonywane nim czynności. Aby nie doprowadzić go do nadmiernego stępienia, należy w szczególności zadbać o jego systematyczne ostrzenie za pomocą odpowiednio dobranej ostrzałki. Jednak przy jej wyborze musimy mieć na uwadze, że występuje ona w więcej, niż tylko jednym rodzaju. Ostrzałki do noży, różnią się od siebie materiałem, ziarnistością, a także formą. Dlatego, aby wybrać najlepsze rozwiązanie do ostrzenia naszych narzędzi kuchennych, warto zapoznać się z poniższą listą, w której pokrótce opiszemy rodzaje ostrzałek do noży. 
ostrzałka

Ostrzałka do noży krążkowa 

Ostrzałka krążkowa należy do jednego z najwygodniejszych rozwiązań, które nie sprawia zbyt wielu problemów, w trakcie ostrzenia. W specjalnej obudowie przyrządu, umieszczane są metalowe lub ceramiczne krążki. Przy wyborze tego rodzaju ostrzałki z zastosowaniem poszczególnych krążków, należy kierować się „potrzebami” naszego noża, który mamy zamiar naostrzyć. Ma to nie tylko związek z materiałem krążków, z którego są wytworzone, ale także z ich grubością. Nieodpowiednie stosowanie ostrzałki, może niestety w bardzo znaczący sposób wpłynąć na żywotność ostrzonej głowni. Ostrzałki krążkowe przeznaczone są głównie dla noży kuchennych, potrzebujących obustronnego ostrzenia. Warto mieć także na uwadze fakt, iż pod żadnym pozorem, nie należy używać ich do ciężkich noży o grubych głowniach. 
ostrzałka

Ostrzałki prętowe

Specjalne ostrzałki, które występują w formie długiego pręta, trzymanego w ręce lub opieranego o blat. W przypadku tego rodzaju, nóż szefa kuchni jest ostrzony za pomocą sprawnych przeciągnięć po osełce w górę i dół. Od samego końca po czubek głowni. Należy przy tym pamiętać, iż ostrzałka do noży tego typu wymaga, aby ostrze było nachylone pod odpowiednim kątem. Stosowanie ostrzałki prętowej jest dedykowane dla niemalże wszystkich noży – dlatego możemy mówić w tym przypadku o ostrzałce uniwersalnej. Pomimo tego, ten rodzaj ostrzałek wymaga od swojego użytkownika nieco więcej wprawy, niż inne. 
ostrzałka

Ostrzałka kamienna

Ostrzałka do noży tego rodzaju, zwana również osełką, charakteryzuje się głównie swoją wyjątkową formą. Jest bowiem płaskim, występującym w bardzo często w wersjach obustronnych, kamieniem. Najczęściej wykonane z naturalnego minerału, może występować również ze specjalnym wkładem ceramicznym. Ostrzałka kamienna jest w ostatnich latach bardzo popularna, nie tylko wśród osób zajmujących się gotowaniem zawodowo, ale również wśród zwykłych użytkowników noży kuchennych. Ma to związek głównie z prostotą jej użytkowania – ostrzałka tego typu, daje pełną kontrolę nad ostrzeniem głowni oraz daje bardzo dobre rezultaty końcowe, w porównaniu z innymi. Bez problemu, zyskamy ostrość przewyższającą nasze oczekiwania. 
Przedstawione powyżej typy ostrzałek, należą do najczęściej wybieranych i stosowanych rozwiązań, które w łatwy sposób pomagają utrzymać odpowiednią ostrość narzędzi kuchennych. Oczywiście, występuje nieco więcej rodzajów ostrzałek do głowni, niż tylko te przedstawione powyżej. Przykładowo – nóż szefa kuchni, należący do podróżnika lub biwakowicza, może być ostrzony dzięki niewielkiej i funkcjonalnej ostrzałce przenośnej. Natomiast ostrzałka diamentowa do noży, sprawdzi się dla diamentowych ostrzy kuchennych. Wszystko zależy od tego, czego właściwie nam potrzeba. Pamiętajmy jednak, że odpowiedni rodzaj głowni, wymaga odpowiedniej ostrzałki. Zadbaj o swoje noże jak należy – nie daj się im stępić!
INFOLINIA: +48 55 235 68 94

BOK +48 668 596 243

Mail: sklep@scyzoryki.net

Mój stan HURT - B2B: b2b@scyzoryki.net