Wczytuję dane...

Jak zadbać o noże kuchenne?

Jak zadbać o noże kuchenne?

Nóż  to najbardziej niezastąpione narzędzie w kuchni, które niezależnie od tego czy jesteśmy okazjonalnymi kucharzami, czy profesjonalistami, stanowi przedłużenie naszej prawej ręki. Kroi, sieka, rozdrabnia, czasem nawet pomaga przy otwarciu opakowań i słoików. Zawsze obecny przy gotowaniu, powinien być ostry i dokładnie wyczyszczony. Jeśli dopuścimy do jego zaniedbania, doprowadzając tym samym do zniszczenia się ostrza, jego użytkowanie może znacznie uprzykrzyć naszą pracę. Jak zatem zadbać o nóż szefa kuchni, aby ten nigdy nie był tępy, ale zawsze gotowy do działania? 
noże kuchenne

Ostrzałka do noży nie jest odpowiedzią na wszystko

Noże kuchenne, wbrew pozorom, to niezwykle delikatne narzędzia. Nieważne czy użytkujemy noże ceramiczne, czy ze stali nierdzewnej lub węglowej, ich ostrza narażone są na nieustanne uszkodzenia spowodowane zderzeniem z innymi przedmiotami. Dlatego warto pamiętać o dobraniu odpowiedniej deski do krojenia, na której będziemy pracować. Nie zaleca się używania desek wyprodukowanych ze szkła, czy ceramiki, bowiem ich powierzchnia jest zbyt twarda w stosunku do samego ostrza. Używanie takiej deski może doprowadzić do znacznego uszkadzania się noża oraz szybszego matowienia. Warto zatem zainwestować w tradycyjne, drewniane deski do krojeni lub plastikowe, które będą zużywać się podczas pracy, a tym samym nie wpłyną znacząco na stan noża. 
Kolejną rzeczą, jaką należy mieć na uwadze odnośnie pielęgnacji noży kuchennych, jest sposób w jaki je trzymamy. Jeśli chcemy składować je w szufladzie, najlepszą metodą na ochronę będzie zaopatrzenie ich w specjalnie nakładki na ostrza. Innym, bardzo dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie noży na listwie magnetycznej, którą przytwierdza się bezpośrednio do ściany. Oprócz najlepszej ochrony przed uszkodzeniami, metoda ta sprawi, że nóż szefa kuchni będzie zawsze na wyciągnięcie ręki. 
Przechowywanie kuchennych narzędzi to nie jedyna podstawa pielęgnacji, na jaką powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Noże kuchenne należy myć od razu po każdorazowym ich użyciu. Najlepiej zadbać o to własnoręcznie, bez pomocy zmywarki, gdyż mycie w niej może przyczynić się do matowienia, stępienia lub pojawienia się rdzy na ostrzu. Rdza może pojawić się również w przypadku częstego krojenia cytrusów i pomidorów. Kwasy, wytwarzające się z tych owoców, mogą w znacznym stopniu wpłynąć na jakość ostrza, dlatego nie warto zaniedbywać częstego mycia. Nawet najlepsza ostrzałka do noży nie będzie w stanie pomóc, jeśli nie zadbamy odpowiednio o nasze noże kuchenne.

Podstawowa pielęgnacja

Najważniejszą, podstawową pielęgnacją ostrza noży jest nic innego, jak ich ostrzenie. Chociaż wielu profesjonalnych kucharzy robi to codziennie, najlepiej użyć ostrzałki do noży w momencie, gdy faktycznie jest ona potrzebna. To kiedy będziemy musieli naostrzyć nóż, zależne jest w głównej mierze od częstotliwości jego użytkowania. Należy jednak pamiętać, aby używać ostrzałki, która będzie twardsza od samego ostrza. Istnieją trzy rodzaje ostrzałek do noży: prętowe, krążkowe oraz kamienne – ich wybór zależny jest głównie od naszych zapotrzebowań oraz rodzaju noża, jakiego używamy. Nie zapomnijmy również, że niektóre narzędzia kuchenne wymagają ostrzałek do noży wyprodukowanych z danych materiałów. Przykładowo, nóż ceramiczny ostrzyć będziemy ostrzałką diamentową. 
Jeśli chodzi o sam proces ostrzenia, przyjęło się, że noże kuchenne najlepiej ostrzyć stosując długie pociągnięcia pod kątem około 20 stopni. Powinno się starać zachować stały kąt oraz prowadzić nóż ostrzem do przodu, nie zapominając przy tym, aby naostrzyć obie strony krawędzi tnących. Pod sam koniec, należy spłukać ostrze gorącą wodą i dokładnie osuszyć.
Stosując podane powyżej zalecenia, przyczynimy się do znacznego przedłużenia żywotności naszych narzędzi kuchennych. Nóż szefa kuchni powinien być zawsze czysty i ostry, by mógł nam służyć w każdym momencie. Zadbajmy o nasze noże - nie dajmy się im stępić. 
INFOLINIA: +48 55 235 68 94

BOK +48 668 596 243

Mail: sklep@scyzoryki.net

Mój stan HURT - B2B: b2b@scyzoryki.net