Noże – jak rozpoznać ich jakość?
Noże kuchenne niskiej jakości – jak rozpoznać
Przede wszystkim po materiale z jakiego został wykonane. Ważna jest rączka noża. Kupując tanie noże można spodziewać się że rączka, wykonana została z plastiku czy z tworzywa sztucznego. Jeżeli tak jest w istocie, jedno mycie w zmywarce spowoduje, że nóż będzie się nadawał tylko do wyrzucenia, natomiast nawet jeśli zmywamy ręcznie to i tak dosyć szybko nóż się po prostu zużyje
Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, to połączenie rączki noża z klingą (stalową częścią). W tanich nożach, najprawdopodobniej rączka i ostrze będą połączone za pomocą zwykłego kleju. Efekt jest dość oczywisty – po kilku użyciach rączka najprawdopodobniej odpadnie.
No i oczywiście ważny jest też materiał z jakiego wykonana jest klinga – najpopularniejszym materiałem jest stal nierdzewna – stalą nierdzewna nazywamy stop węgla i żelaza, który ma w sobie minimum 13% chromu. Noże, których klinga wykonana jest ze stali nierdzewnej są łatwe w użytkowaniu – przede wszystkim odporne na korozję, nie tracąc przy tym na wytrzymałości. Odporne na korozję, czyli takie, których nie niszczą np., kwaśne owoce (cytryny, pomarańcze), można je myć w zmywarce, czy pozostawić nieco dłużej wilgotne.
Noże kuchenne – markowe
Jeżeli chodzi o wybór noży, to naprawdę warto postawić na markowe – takie noże kuchenne posłużą z pewnością na wiele, wiele lat – i jeszcze dłużej jeżeli zapewnimy im odpowiednią pielęgnację (jak np., regularne ostrzenie). Jeden dobry nóż w kuchni jest więcej wart niż kilkanaście nieodpowiednich. Kupując noże tzw. „no name” - czyli po prostu niemarkowe, możemy spodziewać się, że będą dobre przez kilka pierwszych dni, po czym zapewne będą się nadawały jedynie do wyrzucenia Jakby się pokusić o przeliczenie kosztów to z pewnością zakup jednego markowego noża (a nawet zestawu) wyjdzie taniej niż regularne wydawanie drobniejszych sum, na noże o niskiej jakości.
Nóż szefa kuchni – pierwszy w kolekcji
Chcąc zacząć kolekcjonować dobrej jakości noże kuchenne, warto zacząć od noża uniwersalnego, a takim właśnie będzie nóż szefa kuchni. Nóż szefa kuchni nie nazywa się tak dlatego, że przeznaczony jest tylko dla zawodowych kucharzy. Ten nóż sprawdzi się w każdej kuchni, a nazwano go tak, ponieważ po prostu są to zazwyczaj noże dobrej jakości i łatwo się nimi kroi różnie produkty. Innymi słowy można nimi kroić chleb, mięso, warzywa, owoce, ryby i inne produkty. Gdybyśmy posiadali nóż przeznaczony do krojenia chleba (czyli taki o ząbkowanym ostrzu) nie nadawałby się on na przykład do pokrojenia mięsa czy owoców.
Z czasem oczywiście warto poszerzać swoją kolekcję noży – podstawowe rodzaje to wspomniany już nóż do pieczywa, następnie nóż do mięsa i przynajmniej dwa mniejsze nożyki do warzyw lub owoców. Mając te kilka podstawowych noży kuchennych, gotowanie i szykowanie potraw stanie się dużo prostsze, szybsze i przyjemniejsze.