Wczytuję dane...

Noże kuchenne od czego zacząć, jak kolekcjonować?

Zarówno kucharz z prawdziwego zdarzenia, jak i osoba, która przygotowuje posiłki w domu, potrzebują jednej rzeczy – dobrego ostrza. Chociaż umiejętności szefa kuchni są zapewne dużo lepiej rozwinięte niż u kucharza – amatora, oboje mieliby problem z przyrządzaniem dania, jeśli nie dysponowaliby dobrym nożem kuchennym

Gotowanie zabiera mnóstwo czasu, zwłaszcza jeżeli brak nam dobrego sprzętu czy odpowiednich nawyków w kuchni. Niezależnie od tego czy gotowanie to hobby, czy też może kieruje Tobą chęć jak najszybszego uporania się z obiadem, w obu przypadkach niezbędne będą dobre noże kuchenne. Dlaczego? Przede wszystkim ostrym nożem o wiele szybciej obierzesz czy pokroisz produkty. Jeżeli zależy ci na estetyce dania, nie osiągniesz tego z pewnością krojąc tępym ostrzem. Choć może to dziwić, o wiele szybciej pokaleczysz się tępym niż ostrym nożem. Tępy nóż może ześlizgnąć się po powierzchni krojonego produktu i zranić nas w rękę. Posiadając ostre, dobre noże kuchenne zapewne z czasem wyrobimy sobie technikę krojenia – w każdym razie tępy nóż uniemożliwi nam jakąkolwiek naukę. Połowa sukcesu w przygotowaniu smacznego i estetycznego posiłku w szybki sposób leży w dobrym ostrzu. Druga połowa to doświadczenie kucharza. Posługiwanie się nożem wykonanym z niskiej jakości materiałów, nie tyle wydłuży przygotowania, co jeszcze będzie prowadziło do irytacji kucharza.

Takie noże kuchenne z jakimi mamy do czynienia dzisiaj, istnieją już od co najmniej kilku wieków, jednakże producenci stale starają się je udoskonalać, by jak najbardziej ułatwiły pracę w kuchni. Nóż składa się z klingi (głowni), na którą składa się ostrze oraz płaz. Do tego dochodzi trzpień oraz rękojeść. Trzpień to miejsce połączenia płazu z rękojeścią.

Noże różnią się od siebie wieloma aspektami – wielkością, czy też materiałami, z których wykonane zostały poszczególne elementy.

Podstawowe materiały, z których wykonuje się głownię noża to metal lub ceramika. Noże ceramiczne to stosunkowo nowy produkt, jednak mają kilka wad – są kruche, łamliwe i mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Co dobrego można o nich powiedzieć to to, że jeżeli spadną czubkiem ostrza na płytkę podłogową, nie zrobią w niej ubytku. Z kolei nóż wykonany ze stali nie stłucze się gdy spadnie, jednakże ubytek w podłodze zapewne spowoduje. Noże kuchenne różnią się materiałem wykonania rękojeści – w kuchni gra to istotną rolę ponieważ rękojeść dobrego noża będzie wykazywać właściwości wodoodporne, dodatkowo, dobrzy by uchwyt wykonany był z antypoślizgowego materiału.

Noże kuchenne to zazwyczaj noże specjalnego przeznaczenia – nóż do chleba, nóż do pomidorów, nóż do masła, nóż do mięsa i wiele innych. Istnieje jeden uniwersalny nóż – nóż szefa kuchni zwany również nożem francuskim. Jest to średniej wielkości nóż – długość ostrza waha się między 15 cm, a 30 cm, jednak najczęściej spotykane noże szefa kuchni przybierają długość około 20 cm. Jeden taki nóż winien znaleźć się w każdej kuchni – można nim pokroić prawie wszystko, co nie znaczy, że na tym jednym nożu winniśmy poprzestać. Z czasem warto jednak uzupełniać kolekcję noży o noże specjalnego przeznaczenia, by praca w kuchni była jeszcze bardziej efektywna. W podstawowej kolekcji winny się znaleźć: nóż szefa kuchni, nóż do mięsa, nóż do warzyw i jarzyn, nóż do pieczywa. Z czasem można pokusić się o nóż do sera, nóż do pomidorów, nóż do kiełbasy, do wędlin i tak dalej – zapaleni kucharze latami tworzą swoje kolekcje noży.

Chcąc rozpocząć kolekcjonować swoje noże, zastanówmy się na jakim etapie jesteśmy, co najczęściej gotujemy czy też jakie produkty spożywcze najczęściej wykorzystujemy w kuchni i zakupmy takie noże, które do tych produktów są przeznaczone. Z czasem, stając się coraz lepszymi kucharzami, będziemy wiedzieć jakiego rodzaju noże kuchenne mogłyby się jeszcze nam przydać.

INFOLINIA: +48 55 235 68 94

BOK +48 668 596 243

Mail: sklep@scyzoryki.net

Mój stan HURT - B2B: b2b@scyzoryki.net