Noże kuchenne który nóż do czego służy
Każdy z nas zapewne posiada podstawowy zestaw noży kuchennych – jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, który nóż do czego tak naprawdę służy. Niektórzy posiadają kilka noży, inni kilkanaście, są i tacy, co posługują się jednym nożem do wszystkiego. Poniżej przedstawiamy podział noży, według tego, do czego służą.
Dobre noże powinny przede wszystkim cechować się ostrością. Noża używamy niezliczona ilość razy dziennie – szykując posiłek, krojąc cytrynę w plasterki do herbaty, czy też krojąc pieczywo na śniadanie/kolację. Posługując się dobrym nożem kuchennym, krojenie,na przykład warzyw czy owoców w drobną kostkę na sałatkę, nie będzie już zajęciem uciążliwym, a wręcz przyjemnym. Profesjonalny nóż umożliwi nam krojenie, na przykład w efektowną drobną kostkę – sałatka czy inny posiłek będzie nie tylko smaczna, ale będzie również cieszyć oko.
Z kolei źle wyważony, tępy nóż sprawi, że to, co mogłoby być przyjemnością, stanie się niechcianym uciążliwym obowiązkiem – nie wspominając już o tym, że nie skroimy niczego w drobną równą kostkę, a samo krojenie zajmie nam wiele godzin. Jak powiadają nasze babcie – prędzej skaleczysz się tępym nożem niż ostrym – co jest prawdą. Tępy nóż zamiast ukroić warzywo, może ześlizgnąć się po jego powierzchni i skaleczyć w palce.
Kiedy będziemy wiedzieli, że noże kuchenne, które chcemy kupić, to dobre noże? Na początek, warto wiedzieć z czego składa się nóż, czyli: głownia, ostrze, trzpień, rękojeść. Trzpień to miejsce połączenia ostrza z rękojeścią.
Wybierając dobre noże kuchenne warto zwrócić uwagę właśnie na trzpień – czyli to w jaki sposób głownia noża połączona jest z rękojeścią. W przypadku taniego noża zazwyczaj używa się do tego taniego kleju lub niezbyt efektownego mechanizmu, który gwarantuje jedynie to, że po kilku użyciach rękojeść odłączy się od noża. Głownia najczęściej wykonana jest ze stali nierdzewnej lub węglowej, popularne również są noże ceramiczne. Ostrze to po prostu tnąca krawędź głowni. Rękojeść może być wykonana z tworzywa sztucznego, drewna, metalu i innych materiałów.
Noże kuchenne zestaw podstawowy:
Do „podręcznikowego” zestawu noży kuchennych możemy zaliczyć:
-
nóż do pieczywa
-
nóż do mięsa
-
nóż do warzyw i owoców
-
nóż do smarowania
-
nóż szefa kuchni
Nóż do pieczywa to duży nóż o prostokątnej wąskiej głowni, posiadający, ząbkowane ostrze – dzięki czemu łatwo poradzimy sobie, na przykład z chrupką skórką chleba, ale też z łatwością pokroimy świeże pomidory.
Nóż do smarowania to mały nożyk o zaokrąglonym czubku, który ułatwia rozprowadzanie po kromce masła, dżemu lub czekoladowego kremu.
Nóż do filetowania – jest to bardzo wąski i elastyczny nóż. Jego kształt pozwala na wygodne trybowanie (oddzielanie od kości) mięsa i ryb.
Nóż do krojenia mięsa jest dużym nożem, a jego ostrze jest łagodnie zakrzywione. Nóż jest masywny i stabilny, pozwala pewnie kroić mięso.
Nóż szefa kuchni to również duży nóż zaokrąglonym ostrzem – posłuży do krojenia wszelkich pozostałych produktów. Szeroka głownia jest stosunkowo ciężka, dlatego w wypadku tego typu noża szczególnie ważne jest dobre wyważenie. Zbyt lekka rękojeść sprawi, że krojenie takim nożem będzie męczące. Jeżeli dopiero zaczynasz kompletować wyposażenie swojej kuchni, na początek nóż szefa kuchni wystarczy ci do krojenia wszystkiego – traktuje się go jak nóż uniwersalny. Z czasem jednak warto uzupełnić kolekcję noży.
Nóż do jarzyn i owoców to zazwyczaj mały nożyk, który kształt ma podobny do noża szefa kuchni jednak jest dużo mniejszy i lżejszy. Idealny zarówno do obierania, jak i do wykonywania dekoracji na owocach i warzywach. Wybierając noże warto też pamiętać o tym, że jeżeli mamy drobniejszą dłoń, lepiej nam się będzie posługiwało mniejszym nożem.
Nóż do plastrowania posiada długie i (często) ząbkowane ostrze. Nóż taki idealnie sprawdza się do krojenia wędlin w cienkie plasterki. Dzięki zaokrąglonemu końcu nóż się nie klinuje.