Noże kuchenne błędy w użytkowaniu
Noże kuchenne – najczęstsze błędy w użytkowaniu
Pielęgnacja noży kuchennych jest bardzo często zaniedbywana – zazwyczaj (niesłusznie zresztą) uznaje się, że nie jest to czynność konieczna – zwłaszcza jeżeli posiadamy dobre noże. W rzeczywistości jest na odwrót – jeżeli posiadamy dobre noże (które z pewnością nie były najtańsze) warto o nie zadbać – aby służyły na długie lata. Przede wszystkim jednak warto zwrócić uwagę na kilka złych nawyków, które przejawia większość z nas – wystarczy zmienić kilka drobnych rzeczy przy codziennym użytkowaniu noży, a przedłużymy żywot naszym ostrzom o kilka lat.
Oto kilka zasad, których warto przestrzegać, użytkując noże kuchenne:
-
Nie myj noży (ani innych ostrzy, jak na przykład ostrza blendera) w zmywarce. Mycie w zmywarce jest oczywiście bardzo wygodne oraz ekonomiczne, jednak wysokie temperatury oraz detergenty używane w zmywarkach nie służą ostrzom. Również wilgoć i ciśnienie nie wpływają korzystnie na noże. Lepiej przemyć je pod bieżącą, letnią wodą z kranu
-
Nie zostawiaj noży w zlewie – również z powodu wilgoci. Noże najlepiej od razu umyć i od razu wytrzeć w suchą ściereczkę. Wilgoć najczęściej wpływa destrukcyjnie na rękojeść noża. Poza tym, pozostawiając nóż w zlewie, nietrudno o skaleczenie.
-
Korzystając z noży nie powinno się stosować szklanych czy plastikowych – najbezpieczniejsze drewniane, wykonane z miękkiego drewna.
-
Noże kuchenne nie powinny być używane nigdy jako otwieracz do puszek czy konserw. Nawet najlepszy nóż można złamać w ten sposób. Nie rzadko zdarza się, że nie mając nic innego pod ręką używam noża do przecięcia kartonu, paczki, taśmy, otwarcia piwa itd. Do takich celów przyda się scyzoryk wielofunkcyjny, ale w żadnym wypadku nóż.
-
Szczególnie zwróćmy uwagę na to, by jak najszybciej oczyścić nóż w przypadku styczności z produktami spożywczymi o kwaśnym odczynie. Po krojeniu cytryn, pomarańczy, limonek, pomidorów i tym podobnych produktów zdarza się, że odłożymy nóż na bok i zapomnimy o nim całkowicie. Niestety kwaśny odczyn może niszczyć stal, z której wykonane jest ostrze. Nie powinniśmy narażać ostrza na styczność z produktami o kwaśnym odczynie dłużej, niż jest to konieczne. Wystarczy zaraz po użyciu opłukać nóż i osuszyć go ścierką.
-
Znajdźmy odpowiednie miejsce na noże – szuflada, lub blok na noże.
Poza tym, czego nie robić, korzystając z noży kuchennych, warto pamiętać jeszcze o tym, co powinniśmy robić chcąc pielęgnować noże. Najważniejsze jest regularne ostrzenie – nie powinniśmy nigdy doprowadzać do stanu całkowitego stępienia ostrza. Z drugiej strony nie ostrzymy noży, które są już w danym momencie dobrze naostrzone. Jak ostrzyć noże? O tym w następnym artykule.