Ostrzałka do nozy
Ostrzałka do noży – rodzaje
Dobra noże należy odpowiednio pielęgnować. Dobry nóż charakteryzuje się przede wszystkim tym, że jest wyprodukowany ze stali najwyższej jakości. Ostrzenie takiego noża to nie zadanie dla laików. Dlatego inwestując w dobre noże, warto pomyśleć jednocześnie o nabyciu porządnej ostrzałki do noży. Na początek warto zapoznać się z rodzajem ostrzałek.
Noże ostrzy się kamieniami ostrzącymi – profesjonalnymi kamieniami, których powierzchnia zachowuje właściwości ścierne. Narzędzia te różnią się między sobą przez wzgląd na: kształt, materiał, oraz stopień szorstkości.
Ostrzałka do noży a kształt
Podział kamieni ze względu na kształt jest prosty – mamy do czynienia z kamieniami owalnymi, lub z kamieniami płaskimi. Te drugie są optymalne dla większości noży, nie nadają się jedynie do ostrzy z „wklęsłym odcinkiem”. Do takich właśnie noży przeznaczone są kamienie owalne. Za pomocą kamienia owalnego z kolei, można ostrzyć wszystkie noże, jednak nie polecamy tego niedoświadczonym osobom.
Ostrzałka do noży a „szorstkość” kamienia
Najpopularniejszym sposobem określenia gradacji kamienia ostrzącego jest sposób cyfrowy. Uszczegóławiając, producent danej osełki podaje liczbę drobin, przypadającą na centymetr kwadratowy powierzchni kamienia. Im mniejsza cyfra – tym bardziej szorstka jest osełka, im większa liczba, tym mniej. Nie oznacza to jednak że najlepsza ostrzałka do noży będzie najbardziej szorstka. Wybór ostrzałki winien być uzależniony od jej przeznaczenia. Poza cyfrowym sposobem określenia gradacji, można jeszcze napotkać słowną gradację kamienia: bardzo szorstki, szorstki, miałki. Można przyjąć, że miałki kamień, to około 1200 (w cyfrach) – nada się do noży roboczych. Optymalny stopień gradacji to 600-800 – jeżeli nasze noże ostrzymy regularnie, to tego typu osełka w zupełności nam wystarczy. Najbardziej szorstkie ostrzałki posiadają gradację poniżej 250.
Ostrzałki, a materiał wykonania
Ostrzałki wyróżniamy również ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. Ostrzałka diamentowa do noży, z kamienia naturalnego, czy ceramiczna – to niektóre z ich rodzajów.
Ostrzałka do noży wykonana z kamienia naturalnego, bywa dosyć niepraktyczną osełką – najczęściej jej nabywcami są hobbiści. Potrzeba wprawy i doświadczenia, by używać takiej osełki. Praktyczniejsze kamienie wykonane to kamienie ceramiczne wykonane z tlenku aluminium AI2O3, Kamienie ceramiczne są odpowiednio twarde dla większości stali, z których obecnie wykonywane są noże. Kamienie są dosyć szorstkie, jednak wadą jest to że kamień po pewnym czasie deformuje się, co nie pozwala na precyzyjne naostrzenie noża – mimo że kamień nie zostaje wykorzystany całkiem, i tak nie damy rady naostrzyć nim ostrza w prawidłowy sposób. Celując w kamienie ceramiczne warto szukać dobrych marek, aby kamień mógł nam posłużyć jak najdłużej (jak Victorinox, Taidea, Opinel).
Najdroższa ostrzałka do noży wykonana jest z kamienia diamentowego. Powierzchnia kamienia (może to być metalowa płytka lub pręt) zostaje „napylona” diamentowym pyłem. Mimo ceny, ostrzałka diamentowa pozostaje jedną z najlepszych ostrzałek na rynku. Diamentowe drobiny są bardzo ostre – taką ostrzałką naostrzymy szybko nawet mocno stępioną stal. Nabywając diamentową osełkę, warto kupić ją u tego samego producenta, od którego mamy noże – na przykład jeżeli posiadamy noże Victorinox warto zaopatrzyć się w osełkę tejże marki.