Wczytuję dane...

Latarka LED

Latarka LED – jak wybrać?

Kiedyś (całkiem jeszcze niedawno) nie było wielkiego wyboru wśród latarek – wydawałoby się, że jedna zwykła latarka zaspokoi wszelkie potrzeby. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzai latarek – to jaką latarkę wybrać w dużej mierze zależy od potrzeb – od okoliczności w jakich latarka ma zostać użyta.

Największe i najjaśniej świecące winny być latarki ratownicze i wykorzystywane do poszukiwań. Latarka LED może być duża i ciężka, ale ma świecić bardzo jasno i z dużym zasięgiem. Jest to latarka wykorzystywana przez specjalistów, raczej nie nadaje się do codziennego użytku, gdyż jest nieporęczna. Latarka musi mocno oświetlać duży kawałek terenu, by w dużym stopniu ułatwić poszukiwania.

W taktyce wykorzystuje się średniej jakości latarki – są to latarki z wygodnym uchwytem, które można używać wraz z bronią. Latarki te posiadają mocne źródło światła, jednak kąt światła jest ograniczony. W przypadku survivali czy wyjazdów turystycznych – najlepiej wybrać taką latarkę, która będzie dla nas wygodna. Nie powinna być zbyt ciężka, nie musi jednak też dawać ostrego światła. Wygodnym rozwiązaniem będzie czołówka – na przykład kiedy wieczorem musimy zejść szlakiem z góry, lub kiedy po ciemku musimy rozłożyć namiot na polu namiotowym. Czołowa latarka jest komfortowa, gdyż dzięki temu rozwiązaniu mamy dwie wolne ręce - o wiele wygodniej maszeruje się w ten sposób, niż z latarką w dłoni. Jeżeli chcemy nabyć latarkę LED w celach turystycznych, warto zwrócić uwagę, nie tyle na zasięg światła ile na wydajność latarki. Nie zapominajmy też, by zawsze mieć przy sobie podczas podróży zapasowe baterie.

Zasilanie latarki LED

Najpopularniejszym zasileniem latarek są baterie AA. Baterie AAA nie posiadają zbyt dużej pojemności, dlatego tez starczą na krócej. Możliwe jest też zasilanie w postaci specjalnych akumulatorów wielkopojemnych. Baterie AAA wykorzystywane są w małych latarkach lub w czołówkach niewielkich rozmiarów, także do oświetlenia rowerowego.

Źródło światła LED

Latarka LED jest optymalną latarką, przede wszystkim ze względu na żywotność źródła światła, która jest wielokrotnie dłuższa niż żywotność tradycyjnej żarówki. Zaletą jest również możliwość precyzyjnego ustawienia barwy światła. Warto pamiętać, że dobra latarka LED winna mieć wysokiej jakości źródło światła.

Latarka LED, a lumeny

Poza wielkością czy wygodnym uchwytem istnieją jeszcze inne parametry, na które warto zwrócić uwagę, przed nabyciem latarki. Między innymi – lumeny, które określają moc światła. Bardzo jasno świecąca latarka będzie miała ok. 800 – 1000 lumenów – taką właśnie wartość winny mieć latarki dla ekip ratunkowych czy poszukiwawczych. Z kolei latarki podręczne lub rowerowe nie muszą posiadać więcej niż 350 lumenów.

Innym parametrem może być ilość trybów – porządna latarka winna mieć przynajmniej kilka trybów, w tym tryb stały, migoczący i inne. Ważnym aspektem przy wyborze może być również rozmiar i waga latarki. Warto również zwrócić uwagę na materiał wykonania i grubość obudowy – w najtańszych latarkach grubość obudowy nie przekracza 1 mm., a wykonana jest z tworzywa. Lepsze latarki posiadają obudowę o grubości kilku mm., wykonanej z aluminium.  

INFOLINIA: +48 55 235 68 94

BOK +48 668 596 243

Mail: sklep@scyzoryki.net

Mój stan HURT - B2B: b2b@scyzoryki.net